23 Temmuz 2014 Çarşamba

Kitap Klişeleri Üzerine

Merhaba, bugün yorumdan ziyade aklıma gelen bir yazı fikrini sizinle paylaşmak istedim. Benim aklıma gelenler bunlar oldu. Siz de benzer bir şey yazmak isterseniz çekinmeyin :p

NOT: Bu klişeler kesinlikle kitabın kötü olduğu anlamına gelmez. Bu örnekler arasında favori kitaplarımdan bazıları da var.

NOT 2: Vampir Akademisi, Cam Şato, Çirkinler, Bana Dokunma'dan küçük spoiler içeriyor olabilir.

1) Doğaüstü-bir-şeyler-vardır-ama-karakter-daha-da-doğaüstüdür klişesi (a.k.a. paranormal klişesi)

Tanım: Doğaüstü bir ırk vb. vardır ancak ana karakter bunlara kıyasla daha bile özeldir. Diğer doğaüstü arkadaşlarının yapamadıklarını yapar. Bu gücü isteyen birileri de olur tabi ki. 

Örnekler:

 Lissa & Alina


2) Sihir-yasaklanmıştır-ya-da-yok-olmuştur-ama-ana-karakterde-büyü-gücü-yine-de-vardır klişesi (a.k.a. high fantasy klişesi)

Tanım: Başka bir diyardaki bir ülkede büyü yasaklanmıştır. Ya da yok olmuştur. Ancak ana karakter büyü gücüne sahiptir ve bu büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Örnekler:

Yelena & Cealena


3) Baskıcı sistem + isyancı grup (a.k.a. distopya klişesi)

Tanım: Devlet çok baskıcı ve katıdır, sonuçta bir de bu kurallara uymayan isyancı grup vardır. Genellikle de ana karakter kendini bu isyanın ortasında bulur. (Buna klişe demek çok da doğru olmayabilir, sonuçta gayet doğal bir şey. Neyse.)

Örnekler:

Tally & Juliette2 yorum:

  1. Bir de esas kızın diğer erkek karakterler arasında kalması var.
    Seç olm birini!

    YanıtlayınSil
  2. Alina deyince bir tek benim aklıma mı Ateş Serisi geldi acaba :D

    YanıtlayınSil