17 Temmuz 2014 Perşembe

Kitap Yorumu: Gölge ve Kemik - Leigh Bardugo (Grisha #1)


Alina'nın gücü dünyayı kurtarabilir. Sırları ise onu yok edebilir.

Orjinal adı: Shadow and Bone (The Grisha #1)
Türü: High fantasy, genç yetişkin

Gölge ve Kemik yorumuyla karşınızdayım! Bundan sonraki iki günde de serinin devam kitaplarını yorumlamayı düşünüyorum.

NOT: Bolca görsel ve ciddiyetsizlik içerecek.


Bu kitabı çok sevdim. Aslında bu seriyi çok sevdim. En sevdiğim üçleme haline gelmiş olabilir. Aslında kitaba 4 vermişim daha önceden ama 4,5'tan ve seri muhteşem. Bu yüzden dedim ki fuck it ve 5 puanı çak B)

Gölge ve Kemik, Ravka'da geçiyor. Ravka, komşu ülkeleriyle birlikte, Rusya'dan ilham alan bir dünya. Aynı zamanda Grishalar var *Yay!* Bunları yazarımız "Moleküler fiziğin sihirle birleşmesi" olarak betimlemiş bir röportajda. 3 sınıfa ayrılıyor Grishalar. 

Corporalki (Canlılar ve Ölüler Sınıfı)
Cellatlar (İnsanların nabızlarını yavaşlatığ bayıltabiliyorlar, doğal olarak öldürebiliyorlar da) - Heartrender
Şifacılar (Adı üstünde) - Healer
1 adet Corporalki
Etheralki (Elçiler Sınıfı)
Dalgaların Hakimleri - Tidemaker / Suyu kontrol ediyorlar
Ateşin Hakimleri - Inferni / Bir kıvılcım çevresinde yanıcı gazları kontrol ederek alev oluşturabiliyorlar
Rüzgarın Hakimleri - Squaller / Rüzgar oluşturuyorlar

Materialki (Fabrikatörler Sınıfı)
Durast / Cam, Grisha çeliği vb.
Alkemi / Barut, zehirler
1 adet Materialki - bu 2 çizim de Irine Koh'a ait
Ravka'da 1. ve 2. ordu var. 1. ordu normal insanlar, 2. ordu ise Grishalardan oluşuyor. 2. Ordunun başında da Karanlıklar Efendisi denen bir şahıs var. Bu Grisha da karanlığı kontrol edebiliyor. Yıllar önce bunun atalarından biri yanlış giden bir deney yapıyor ve Ravka'nın ortasında Karanlıklar Diyarı denilen bir yer oluşuyor. (a.k.a. Kum Denizi çünkü su yerine kum olan deniz gibi bir şey) Dünyamız böyle.

Alina Birinci Ordu'da bir haritacı, kartogyaf. Askerlerle ve Alina'nın daha değişik duygular beslediği çocukluk arkadaşı Malyen'le birlikte Karanlıklar Diyarı'nı geçmeye çalışırlarken volcraların yani Karanlıklar Diyarı'ndaki yaratıkların saldırısına uğruyorlar. Burada da Alina'nın gücü ortaya çıkıyor. O da bir Grisha! Hem de sıradan bir Grisha değil, ışığı çağırabilen Güneşin Elçisi. Alina'nın Karanlıklar Diyarı'nı yok edip ülkeyi bütünlüğe kavuşturma potansiyeli var.

Açıklama biraz uzun oldu sanki ama anlattıklarım ilk 50 sayfaya ancak geliyor.

Alina'nın gücünü kullanmayı öğrenmesi için başkent olan Os Alta'ya götürüyorlar ve orada eğitimine başlıyor. Burada diğer Grishalarla ve Karanlıklar Efendisi'yle olan ilişkilerini görüyoruz. Kitap sonuna kadar merak unsuru ve aksiyon taşıyor. Sonunda bomba patlıyor, kitabın en güzel yerleri sonlarıydı bana kalırsa. Aksiyon tavan yapıyor ve de badass Alina *-* 
the Cut B)
Karakterlere gelirsek ne Malyen'i ne de Karanlıklar Efendisi'ni çok sevdim. Ama Malyen her türlü alır bu karşılaşmayı. Karanlık Efendisi gebersin.

Genya'yı çok sevdim. Ne olursa olsun da seveceğim. Kızıl saçlılara zaafım var zaten.Ha bir de Baghra'yı seviyorum :3 bunda ileriki kitaplar da etkili olabilir ama umrumda değil. 

Kapaklar zaten orjinal ve iç baskısına hayran kaldığımı söyleyebilirim.

İkinci kitap Kuşatma ve Fırtına çıktı bile!

Dipnot: Bu kitabı Son Hava Bükücü'yü seven insanlara öneriyorum. OKUYUN!!!
1 yorum: